Startsida
Om Wången
Wärdshus och konferens
Utbildningar
Sommarkurser 2010
Hästverksamhet
Bo och studera
Elevsida
Bloggar
Samarbetspartners
Wången Cup
Länkar
Kontakta oss
English
Frågor och svar
  Travskolan Wången
Vången 110
835 93 Alsen
Tel. 0640-174 00
Fax. 0640-431 42
E-post: info@wangen.se

 

Startsida » KRAFFTsamlingen 2009 avgjord

KRAFFTsamlingen 2009 avgjord
I onsdags var det så dags för den årliga KRAFFTsamlingen mellan landets naturbruksgymnasier med inriktning häst och Travskolan Wången. Sju stycken skolor deltog: Frans Suellgymnasiet från Malmö, Kvinnerstaskolan från Örebro, Lillerudsgymnasiet från Vålberg, Naturbruksgymnasiet Uddetorp från Skara, Plönningegymnasiet i Harplinge, Rättviks naturbruksgymnasium och Travskolan Wången.

Eftersom Wången vann i fjol var vi i år värdar och stod för hästar och utrustning. Tävlingen gick av stapeln på Östersundstravet och det första momentet var tidskörning och montéridning. Frida Henriksson vann tidskörningen och Malin Nässlander kom fyra i montén och sammanlagt vann Wången det momentet.

Sedan var det dags för fystestet. Första grenen var stafett på travbanan där fyra elever sprang tusen meter sammanlagt. Första sträckan sprang Hans Storås, Kerstin Johansson andra, Wiktor Kylin Blom tredje och Malin Nässlander fjärde. Här tog Wången en fin delseger och var nu laddade inför baskettävlingen, där det gällde att sätta så många poäng som möjligt på tre minuter. Även här var vi bäst, och stämningen var på topp inför den sista delen av fystävlingen, nämligen skottkärreracet. De som inte deltog i fystävlingen sjöng hejarramsor så det hördes över hela Östersundstravet! Trots punktering på skottkärran och en del otur lyckades Wången knipa en fin andra plats men fick en totalseger ändå i fystävlingen.

Efter en välbehövlig lunchpaus var det så dags för teoriprovet. Momenten var; anatomi/fysiologi, träning samt foder/omvårdnad. Efter en hård kamp lyckades Karina Vudduaune, Louise Wallin och Fanny Nilsson vinna anatomi/fysiologidelen och visade prov på fina kunskaper. Lika bra gick det för Frida Henriksson, Karin Svanberg och Daniel Wäjersten som även de vann sitt moment i träning. Sista momentet stod Nina Danielsson Berggren, Jennifer Sköld och Madelene Johansson för som efter en fin insats kom tvåa i foder och omvårdnad.

Sammanlagt vann Wången även denna del och hade nu en fin ledning inför sista momentet, nämligen ponnyloppet där Evelina Andriainen skulle köra Wångens egna ponny Frisk. Wången hade en ledning med 13 poäng före värsta konkurrenten Uddetorp. Det som inte fick hända var att Uddetorp skulle vinna och Wången skulle stå utan poäng, men det slutade precis så. Uddetorp vann loppet med Wångens ponny Lady Rubina och Wången blev utan poäng. Därmed vann Uddetorp hela Krafftsamlingen och Wången kom tvåa. Lite snopet efter en fin och en fantastisk insats av eleverna.

Alla gymnasietreor ska känna sig mycket stolta över en fin insats och en mycket bra genomförd tävling!
















Fd. elever uttagna till Landslaget Islandshäst!
  För bara något år sedan tog de studenten - nu är de uttagna till landslaget!
Läs mer här »



Travskolan Wången söker ny VD
 
Läs mer här »



Rid och Spahelg
  20-22 augusti, 27-29 augusti
Läs mer här »



Ponnytrav Bergsåker
  19 juni
Läs mer här »



Stig H:s stipendium till Admir Zukanovic fd Wångenelev
 
Läs mer här »



Intervju med Fredrik Jessen i Levanger-Avisa
  Fredrik tog studenten på Wången den 4 juni 2010
Läs mer här »



Årets glada studenter!
 
Läs mer här »



» Nyhetsarkiv