Utbildningsort: Västbacken, Jämtland
Malinda Alriksson på Västbacken är utbildningsort för kuskutbildningen i brukshästkörning för kurserna som tar examen 2026 och 2027.
Malinda Alriksson, bor på en gård i byn Västbacken som ligger 12 km från Wången, Jämtland. Malinda är utbildad hippolog, lärare och utbildningsansvarig för yrkeshögskoleutbildningarna på Wången, där bland annat kuskutbildningen i brukshästkörning ingår. Malinda har arbetat på Wången sedan 1998 och sedan utbildningsstarten 2017 varit utbildningsort för Kuskutbildningen i brukshästkörning.
”Jag har jobbat på Wången sedan 1998 och trivs väldigt bra med det.”
–På min gård har jag sju nordsvenska brukshästar. De är i olika ålder och utbildningsnivå, har även avel i mindre skala med två ston samt en avelshingst. De olika hästarna används mer eller mindre i alla utbildningsmoment som ingår beroende på vad som ska göras. Väntar ett föl i år. Jag har min anställning på Wången, men har i mitt företag sedan 2017 varit utbildningsort åt Wången. Min inriktning är utbildning av hästar och kuskar vilket är mitt stora intresse. I mån av tid så tar jag på mig andra uppdrag, det kan var skogsuppdrag, bröllopskörningar eller andra uppdrag. Jag har tidigare även jobbat mycket med unghästutbildning och kört in och utbildat hästar av de flesta raser, berättar Malinda Alriksson.
–Jag har jobbat med hästundervisning och utbildning av kuskar sedan slutet av 90-talet. Var med och startade och utvecklade kuskutbildningen i brukshästkörning på Wången 2017.

Vilka är dina drivkrafter?
–Jag tycker att kombinationen av att använda hästar i undervisning i olika typer av arbete är otroligt kul. De bästa lärarna är mina hästar, de hjälper till så otroligt mycket när studenter prövar sig fram i olika situationer och moment för att utvecklas. Att vara lyhörd för hästens behov samtidigt som man ser vilken nytta brukshästen kan göra vid olika typer av arbeten är väldigt tillfredställande. Att köra häst är verkligen roligt, fler borde prova detta tycker jag.

Resor och boende
–Det finns olika alternativ för boende. Jag har en stuga och lägenhet på gården som jag hyr ut. Det finns också camping i Kluk eller boende på Wången om man så önskar, det är inte långt bort. Man reser med fördel hit med bil, även om det är flera som åker tåg hit via Östersund eller Krokom, det brukar gå bra att samordna sista delen på resan.
